May 27 2020 02:37:18
Nawigacja
· Aktualności
· OSP Tuszyn
· Historia
· Zarząd OSP
· MDP
· ICEO
· Sala OSP
· Linki
· Galeria
· Nowa Galeria
· Filmy
· Kontakt
· NFOŚiGW
· WFOŚiGW
Pożar budynku na Modlicy


W dniu 14.04.2015ro godz. 13.25 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do pożaru budynku mieszkalnego we wsi Modlica. Pierwszą jednostką ochrony przeciwpożarowej przybyłą na miejsce pożaru była lokalna OSP, zastali oni pożar w fazie rozwiniętej ale ogień nie wydobywał się na zewnątrz budynku, występowało silne zadymienie wokół dachu. Niestety z braku sprzętu ochrony dróg oddechowych nie mogli prowadzić skutecznych działań wewnątrz budynku. Pożarem objęta była wierzba dachowa na powierzchni 85% powierzchni zadaszenia budynku. Budynek był konstrukcji murowanej jednokondygnacyjny z poddaszem w stanie surowym w przyszłości przygotowanym do celów mieszkalnych, kryty blachą. Po przybyciu na miejsce akcji, przejęto linię gaśniczą rozwiniętą do wnętrza budynku od pierwszej roty działającej w środku bez właściwego zabezpieczenia i wprowadzono ja głąb poddasza nas strefę objętą ogniem. Po stłumieniu płomieni otworzono okna i drzwi na poddaszu w celu oddymienia budynku. Po przybyciu na miejsce JRG 7 z Łodzi podano z ich wozu gaśniczego jeszcze jedną linię gaśniczą na wschodnią ścianę budynku w celu ugaszenia desek dachowych będących poza kubaturą budynku. Na szczęcie na poddaszu nie było żadnych elementów wyposażenia co ograniczyło straty materialne, zalegającą wodę na stropie szybko ratownicy usunęli na zewnątrz budynku by nie dopuści do zalania pomieszczeń poniżej, ni które fragmenty deski dachowej zostały wycięte przy użyciu pilarek w celu dokładnego ugaszenia pożaru, użyto także kamery termowizyjnej w tym celu. W działaniach brał jeden zastęp OSP Modlica GBAM 2,8/8, dwa zastępy OSP Tuszyn GBART 2,5/16 i GCBA 6/32, jeden zastęp OSP Tuszyn Las GBA 2,5/16, jeden zastęp OSP Kalino GBA 2,5/25, OSP Rzgów GCBA 4/32, jeden zastęp JRG 7 Łódź GCBA 5/40/750 i JRG Koluszki GCBA 5/40 z którym przybył z-ca d-cy JRG Koluszki i objął dowodzenia nad działaniami ratowniczo-gaśniczymi. Łączny czas działań ok. 90 min.

Tekst i foto: R.Ślązak
Szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy


W dniach 22-28.03.2015r w Ośrodku Szkolno – Wypoczynkowym Związku OSP RP w Pruszczu Gdańskim odbyło się szkolenie podstawowe z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla strażaków ochotników organizowane według rozporządzenia Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 7, poz. 60 z dnia 19 marca 2007roku). Szkolenie odbyło się w formie skoszarowanej. W/w szkoleniu uczestniczyło trzech druhów z naszej jednostki Wojciech Wolski, Adam Więcławski i Jacek Szymański. Uczestnicy mieli ustalony harmonogram dnia według, którego odbywały się zajęcia i ćwiczenia oraz przerwy na posiłek. Na zajęciach zdobywali wiedzę teoretyczną udzielania pierwszej pomocy oraz postępowaniem według procedur medycznych w których zawarta jest kolejność działań ratujących zdrowie i życie osób poszkodowanych i rannych. Na ćwiczeniach uczyli się sprawdzania czynności życiowych, opatrywania ran, złamań, ewakuacji poszkodowanych, masażu serca, zabezpieczenia poszkodowanych itp. Każdego dnia wieczorem odbywał się egzamin sprawdzający wiedzę uczestników. Dzięki ukończeniu tego ważnego szkolenia przez całą trójkę nasza jednostka wzbogaciła się o kolejnych druhów wyszkolonych pod kątem medycznym i są gotowi do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobą jej potrzebującej miedzy innymi w wypadkach drogowych, gdzie na naszym terenie ich nie brakuje. Każdy kto zaliczył pozytywnie egzamin składający się z części teoretycznej i praktycznej przed Komisją Egzaminacyjną uzyskał tytuł „Ratownika” co potwierdza Zaświadczenia wydane przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gdańsku z siedzibą w Pruszczu Gdańskim na którym widnieją podpisy komisji egzaminacyjnej. Wydane zaświadczenia są ważne na okres lat, po upływie którego druhowie będą musieli przejść szkolenie recertyfikacyjne z pierwszej pomocy. Na takim szkoleniu recertyfikacyjnym z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w dniach 11-12.04.2015r w Ośrodku Szkolno – Wypoczynkowym „Strażak” mieszczący się w Turawie odnawiała swoje uprawnienia czwórka naszych strażaków Dominik Wolski, Piotr Pokrzywa, Magdalena Wymysłowska i Rafał Ślązak. Zajęcia odbywały się w takiej samej formie jak u kolegów, którzy byli w Pruszczu Gdańskim, tylko że w mniejszym wymiarze godzinowym. Szkolenie miało głównie na celu przypomnienie wiadomości oraz zapoznanie się z nowymi procedurami wdrożonymi w ratownictwo medyczne. Cała czwórka naszej jednostki zaliczyła poprawnie obie formy egzaminu uzyskał zaświadczenie z tytułem Ratownika podpisane przez Komisję Egzaminacyjną mające okres ważności trzech lat.

Tekst i foto: R.Ślązak
Pożar budynku przy ulicy Poddębina


W dniu 04 lutego br. o godz. 10.10 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do pożaru budynku mieszkalne mieszczącego się przy ul. Poddębina. Po dojechaniu ma miejsce pożar został zastany w fazie rozwiniętej, ogień wydobywał się z dwóch okien na zewnątrz budynku. Palący budynek był konstrukcji drewnianej jednokondygnacyjnej z strychem , kryty eternitem. W pierwszej fazie działań podano dwa prądy wody w natarciu, jeden do wnętrza budynku oraz drugi z zewnątrz domu do pomieszczenia przez otwory okienne, gdzie pożar był najbardziej rozwinięty. Zadaniem roty wprowadzonej do środka było przeszukanie pomieszczeń pod kątem znajdujących się poszkodowanych w środku, stłumienie płomieni w pozostałych pomieszczeniach oraz otwarciu okien w celu oddymienia budynku. W kolejnej fazie pożaru podano trzeci prąd wody w natarciu do wnętrza strychu w celu ugaszeniu zarzewi ognia na nośnych elementach domu. Pożar doszczętnie strawił wyposażenie kuchni w której doszło do wybuchu pożaru oraz w dużym stopniu przedpokoju i sąsiadujący pokoju. W pozostałych pomieszczeniach było widać ślady silnego okopcenia ścian i wyposażenia. Na miejsce zadysponowano Pogotowie Energetyczne, którego zadaniem było odcięcie prądu doprowadzonego do budynku i Policję, która zabezpieczyła miejsce zdarzenia i przeprowadzała swoje czynności dochodzeniowo-śledcze. W działaniach wykorzystano także kamerę termowizyjną do wykrywani zarzewi ognia w konstrukcji budynku. Wstępną przyczyną pożaru było podpalenie „umyślne” przez konkubina ta właścicielki posesji. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 5 osób, jeden zastęp OSP Tuszyn Las GBA 2,5/16, 6 osób, dwa zastępy JRG Pabianice GCBA 5/32 i SH-18, jeden zastęp JRG Koluszki GCBA 5/40, 4 osoby, patrol policji 2 osoby i pogotowie energetyczne 2 osoby. Łączny czas działań 120 min.

Tekst i foto: R.Ślązak
Wypadek w Głuchowie, siedem osób poszkodowanych


20 stycznia doszło do groźnego wypadku przy wjeździe na autostradę w Głuchowie. Volkswagen caravelle, którym wracało po pracy siedmiu mężczyzn uderzył w bok tira w wyniku czego wszyscy pasażerowie busa odnieśli obrażenia. Przybyłe na miejsce zdarzenia Zespoły Ratownictwa Medyczneo dokonały selekcji poszkodowanych, którym pierwszej kwalifikowanej pomocy udzielili strażacy, a następnie przewieźli wszystkich do szpitali. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń, pozostałe cztery były lekko ranne. Na miejscu działały zastępy OSP Tuszyn, OSP Kruszów, OSP Wodzinek, JRG Piotrków Trybunalski, JRG Koluszki, Policja i 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego.

Tekst i foto: M. Wymysłowska
Wizyta delegacji z Białorusi w OSP Tuszyn


W dniach 24-27 listopada 2014r z wizytą w Polsce gościła czteroosobowa delegacja z Białorusi reprezentująca Republikańskie Państwo-Społeczne Stowarzyszenie „ Białoruskie Ochotnicze Towarzystwo Pożarnicze”. W skład delegacji wchodzili: przewodniczący Krajowej Rady Stowarzyszenia Karpitskij Walentin Władymirowicz, kierownik Centrum Pracy Organizacyjno-Masowej Stowarzyszenia Biłyj Sergiej Anatoliewicz, prezes Grodnieńskiej Regionalnej Struktury Organizacyjnej Stowarzyszenia Żamojtina Elena Darianowna oraz inżynier RGOO Suszczinskij Władimir Wiktorowicz. Delegacja przybyła na zaproszenie ZG OSP RP w Warszawie. Celem wizyty było nawiązane współpracy z ZG OSP RP. W ich ojczyźnie nie ma Ochotniczych Straży Pożarnych wiec chcą powołać Stowarzyszenia OSP zechcieli skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia, dowiedzieć się jak działa i funkcjonuje. Pierwszego dnia pobytu delegacja odwiedziła OSP Warszawa-Wesoła, gdzie spotkała się z m.in.: z wiceprezes ZG ZOSP RP Teresą Tiszbierek oraz zastępcą dyrektora ZW OSP RP Wiesławem Golańskim, dh Zbigniewem Kaliszykiem członkiem ZG ZOSP RP. We wtorek goście przybyli z wizytą do siedziby Związku OSP RP w Warszawie. Przywitał ich m.in. dyrektor ZW ZOSP RP Jerzy Maciak. Podczas spotkania jego zastępca Wiesław Golański przedstawił strukturę i organizację Związku OSP RP oraz zasady funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Z kolei st. bryg. Ireneusz Królik z KG PSP w Warszawie wyjaśnił strażakom z Białorusi czym jest i jak działa Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Na koniec goście otrzymali figurę św. Floriana oraz upominki od Związku OSP RP. Następnie udali do Głuchowie gdzie mieli okazję zobaczyć remizę i sprzęt tamtejszych ochotników. Kolejnym punktem dnia była wizyta delegacji w Wytwórni Umundurowania Strażackiego w Brzezinach oraz odwiedzili remizę OSP Lipiny. Podczas odwiedzania poszczególnych OSP strażakom z Białorusi towarzyszy prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak. W dniu 26 listopada Białorusini odwiedzili Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu oraz zwiedzili strażnicę naszej jednostki OSP w której zapoznali się ze sprzętem do działań ratowniczo-gaśniczym oraz sposobem alarmowanie druhów . Ostatniego dnia odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę, oraz poczynione zostaną plany co do dalszej współpracy.

Tekst: R. Ślązak Foto: archiwum ZG OSP RP
Komora dymowaDnia 22.11.2014r. druhowie z naszej jednostki udali się do Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi z/s w Sieradzu na test w komorze dymowej i ćwiczenia doskonalące w komorze rozgorzeniowej. Test w komorze dymowej składał się z 5 etapów. Każdy druh musiał dostać pozytywną opinię lekarza, który przed rozpoczęciem ćwiczenia przeprowadził krótkie badanie. Uczestnicy biorący udział w teście zobowiązani byli mieć na sobie ubranie bojowe oraz aparat do ochrony dróg oddechowych. Poszczególne elementy testu to:
- ergonometr taśmowy - 5min, 9 km/godz.
- młot uderzeniowy - 25 razy
- drabina bez końca - 20m.
- ścieżka treningowa w komorze dymowej - 70m.
- młot uderzeniowy - 25 razy
Nasi druhowie w składzie: Anna Bykowska, Dominik Wolski, Jacek Szymański i Maciej Janiczek przeszli test pozytywnie co dało im przepustkę do ćwiczenia w komorze rozgorzeniowej, które składało się z dwóch części. Część teoretyczna czyli przedstawienie i omówienie zjawisk fizykochemicznych występujących podczas pożarów wewnętrznych oraz taktyki i techniki prowadzenia w tych warunkach działań ratowniczo-gaśniczych. Część praktyczna czyli ćwiczenia w komorze rozgorzeniowej w warunkach otwartego ognia, zadymienia i oddziaływania promieniowania cieplnego. Takie szkolenia pozwolą naszym druhom stawać się coraz bardziej profesjonalnymi w działaniach gaśniczych, które wymagają dużej odwagi i determinacji.


Tekst i foto: A. Bykowska
Szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowymW 23.11.2014r o godz. 9, w budynku naszej remizy odbyło się szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym przeprowadzone przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach. W szkoleniu brali udział druhowie jednostek będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym z gminny Tuszyn i Rzgów. Przeprowadzone ono zostało według programu zawartego w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 6 lipca 2010r, „w sprawie kierowania ruchem drogowym”. Cześć teoretyczną poprowadził Z-ca Dowódcy JRG Koluszki asp. sztab. Grzegorz Markiewicz, następnie pokazał film szkoleniowy. W spotkaniu uczestniczyli Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach, którzy przedstawiali przykłady doświadczeń jakie ich spotkały w pracy oraz odpowiadali na zadawane przez uczestników szkolenia pytania. W podwyższeniu swoich kwalifikacji uczestniczyło 5 druhów z naszej OSP Tuszyn: Anna Bykowska, Maciej Janiczek, Kazimierz Sochacki, Rafał Ślązak,Dominik Wolski.


Tekst: R. Ślązak
Kolejny groźny wypadek w Głuchowie- DK-1W dniu 7 listopada 2014r nasza jednostka była dwukrotnie dysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do zdarzeń w miejscowości Głuchów na 378 i 379 km DK-1. Do pierwszego zdarzenia alarmowani zostaliśmy o godz. 7.30 do neutralizacji płynów samochodowych będącymi następstwem kolizji drogowej Citroena Berlingo i Renault Master w którym doszło do przebicia chłodnicy i wycieku płynu chłodniczego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz neutralizacji plamy. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, Policja 1 radiowóz 2 osoby oraz przedstawiciel GDDK i A, której zostało przekazane miejsce zdarzenia. Czas działań ok. 40 min.
Drugie zdarzenie, do którego zostaliśmy zadysponowani tego samego dnia o godz.16.55 do Głuchówa było dużo poważniejsze. Zgłoszenie dotyczyło wypadku tira i samochodu dostawczego, w którym są dwie osoby uwięzione. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że kierujący Mercedesem Vito nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu wyjeżdżając z ul. Długiej wprost pod nadjeżdżający ciągnik siodłowy marki Volvo z podpiętą cysterna do przewozu rzeczy sypkich. W skutek silnego uderzenia przez nadjeżdżający zestaw, Mercedesa odwróciło o 180 stopni i wyrzuciło na chodnik. Na poszkodowani po wstępnym zbadaniu przez lekarza ZRM zostali zabrani do szpitali, a Policja rozpoczęła procedury ustalania przebiegu wypadku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych przy pomocy noszy typu „deska ”, uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii i szkła oraz uprzątnięciu towaru, który wypadł z Vito w skutek zderzenia się z tirem. Przez cały okres działań ratowniczych występowały utrudnienia w ruchu na nitce w kierunku Łodzi, a w pierwszej fazie działań droga została całkowicie zablokowana na czas ok 40 min. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, jeden zastęp OSP Wodzinek GBA 2,5/16, dwa zastępy JRG Piotrków Tryb. GBARt 2,5/16 i SCRt i jeden zastęp JRG Koluszki GLBARt 1/25, 4 osoby, Policja 3 radiowozy, 4 osoby, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego. Łączny czas działań 195 min.


Tekst i foto: R. Ślązak
Wypadek w GłuchowieW dniu 10 października 2014r. ok. godz. 8.15 nasi ratownicy zostali zadysponowani przez PSK w Koluszkach do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych w miejscowości Głuchów na DK-1 przy Centrum Hurtowym „Medax”. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego udzielał pomocy kierowcy samochodu marki Renault Clio, z którym podróżowały trzy osoby w podeszłym wieku. Drugą osobą poszkodowaną była pasażerka Clio, która siedziała za kierowcą. Pasażer siedzący z boku w Renault oraz kierowca poszkodowanego Forda Mondeo nie odnieśli obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pomocy ZRM w ewakuacji dwójki poszkodowanych przy pomocy deski ortopedycznej. Obie poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali z urazami kręgosłupa oraz ogólnymi potłuczeniami. Na miejscu policja kierowała ruchem oraz prowadziła czynności śledcze mające na celu ustalenie przebieg zdarzenia. Z wstępnych ustaleń wynika, że kierujący Mondeo zahamował przed przejściem dla pieszych, a kierujący Renault nie zachował należytej ostrożności i uderzył w tył Forda. W działaniach brał udział jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 6 osób, JRG Koluszki GLBArt 1/2,5, 4 osoba, 2 Zespoły RM 6 osób, 3 radiowozy 5 osób. Łączny czas działań ok. 160 min.

Tekst i foto: R. Ślązak
Firefighter Combat Challenge Łódź 2014rW dniach 26-27 września 2014r. na Rynku Manufaktury w Łodzi odbyły się międzynarodowe zawody dla najsprawniejszych strażaków w formule Firefighter Combat Challenge, które do nas przywędrowały z Stanów Zjednoczonych. Wcześniej tego typu ćwiczenia służyły jako test sprawności fizycznej dla amerykańskich strażaków, a z czasem przerodziły się w rywalizację sportową między ratownikami. Pierwsze zawody FCC miały miejsce na Uniwersytecie Maryland w 1991r i wygrał je Prince William, zorganizował je dzisiejszy prezydent federacji FCC dr Paul Davis, który wcześniej na tym uniwersytecie otrzymał zlecenie na badania, które miały na celu scharakteryzowanie fizycznych wymagań stawianych zawodowym strażakom. Pierwsze Mistrzostwa Świata przeprowadzone były w Anaheim 1998 r. w Kalifornii, dziś odbywają się co roku na innym kontynencie. W tego typu zmaganiach po raz pierwszy postanowił sprawdzić się jeden z naszych druhów Rafał Ślązak, który zaliczył wszystkie konkurencję uzyskując czas 2,57 minuty. Zawody składały się z 5 konkurencji:
-wbiegnięcie na 12- metrową wieżę z odcinkiem o wadze 19 kg,
-wciągnięcie na wieżę 19kg ciężaru przy pomocy liny
-przesunięcie metalowej sztaby o ciężarze 72 kg na odległość 1,5m przy użyciu 5 kg młota
- przebiegnięcie slalomem odległości 40 metrów, przeciągnięcie linii wężowej z dwóch odcinków zakończonej prądownicą na odległość ok. 24m i podanie prądu wody
- ewakuacja manekina ważącego 80 kg na odległość 30 m.
Wszystkie te konkurencje pokonywane były pełnym uzbrojeniu osobistym i sprzętem ODO oczywiście z podpiętą maską. Po przekroczeniu mety większość zawodników było u skraju sił więc służby techniczne zawodów pomagały zawodnikom zdjąć sprzęt i umundurowanie oraz podawały tlen skrajnie wycieńczonym. Druh zapowiada, że w przyszłorocznych zawodach FCC chętnie weźmie udział, zebrał już pewne doświadczenie, którego zabrakło mu w tym starcie, a co jest bezcenne w tego typu zmaganiach.

Tekst: E. Wieczorek Foto:S. Komorowski
70 rocznica operacji Market GardenDelegacja OSP Tuszyn w dniach 18 – 21 września uczestniczyła w obchodach rocznicowych upamiętniających udział amerykańskich, brytyjskich i polskich spadochroniarzy w operacji Market – Garden w Holandii. W tym czasie wzięli udział w uroczystościach w Arnhem pod Airborne Monument, na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek. Odwiedzili zaprzyjaźnionych strażaków z Heteren gdzie prowadzone były rozmowy w jaki sposób funkcjonuje ochrona przeciwpożarowa w Holandii. W sobotę pod pomnikiem Surge Polonia na Placu Polskim w Driel nasza delegacja brała udział w uroczystościach upamiętniające walkę 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bitwie pod Arnhem, w których uczestniczyli Jego Królewska Mość Król Willem-Alexander oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Delegacji strażaków przewodniczył Prezes Busiakiewicz.
Tekst i foto:M. Wymyslowski
Wypadek na 370 km DK1W dniu 19 sierpnia 2014r. o godz. 15.25 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego mającego miejsce na 370 km DK-1. W zgłoszeniu nie było informacji o osobach poszkodowanych oraz ilości i rodzaju pojazdów uczestniczących w zdarzeniu. Na miejscu wypadku przybyliśmy jako pierwsza służba ratownicza. Na środkowym pasie w poprzek drogi zastaliśmy rozbitego Volkswagena Golfa, który z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w bariery energochłonne oddzielające kierunki jazdy oraz samochód marki Mercedes który został uszkodzony w skutek uderzenia elementami VW Golfa. W pojeździe znajdowała się poszkodowana kobieta w wieku ok. 38l, która opatrywana była przez przejeżdżającego tamtędy prywatnym samochodem ratownika medycznego. Zabezpieczył ranę cięta łuku brwiowego oraz udzielał wsparcia psychicznego, na szczęście poszkodowana kobieta nie była uwięziona w pojeździe i nie było problemu z dostępem do niej. Nasi strażacy wraz z pomagającym ratownikiem założyli poszkodowanej kołnierz ortopedyczny oraz szynę Kramera na prawym przedramieniu gdyż było podejrzenie jego złamania w okolicach nadgarstka. Po przybyciu na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego poszkodowana w pełnej asekuracji przez strażaków i lekarza przeszła na nosze ustawione zaraz przy rozbitym aucie, następnie ZRM kobietę przetransportował do szpitala. Druga grupa strażaków z naszego zastępu w tym czasie zabezpieczyła miejsce zdarzenia oraz kierowała ruchem. Na miejsce został wezwany technik policyjny do sporządzenia dokumentacji z wypadku oraz wezwano zarządcę drogi by przekazać miejsce działań ratowniczych po wypadku. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, OSP Rzgów GCBA 4/37 i SLRT, JRG 7 Łódź GBARt 2,5/25 6 osób i JRG Koluszki GLBARt 4 osoby, jeden ZRM 3 osoby, policja 4 radiowozy 6 policjantów i przedstawiciel GDDK i A. Utrudnienia w ruchu na tym odcinku DK-1 w kierunku południowym trwały ponad 3,5 godziny.
Tekst i foto:R. Ślązak
Przegląd Strażackich Sikawek Konnych i RęcznychW niedzielę 10 sierpnia mieliśmy okazję zaprosić wszystkich mieszkańców gminy Tuszyn na Przegląd Sikawek Konnych I Ręcznych. Organizatorem festynu była Lokalna Grupa Działania BUD-UJ Razem pod patronatem Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie i burmistrza miasta Tuszyna Witolda Małeckiego.
Przegląd rozpoczął się korowodem spod strażnicy OSP Tuszyn na plac przy Orliku na ul. Wysokiej. Tam po wciągnięciu flagi państwowej i złożeniu meldunku rozegrały się pokazy drużyn przybyłych z terenu całego kraju, aby przybliżyć lokalnej ludności jak to kiedyś gaszono pożary. Prezentację rozpoczęła drużyna z Kruszowa, która pokazała w jaki sposób należy wykonać zadanie. Drużyna po usłyszeniu hasła start miała do pokonania tor przeszkód, następnie docierała do prowizorycznej remizy gdzie sprawiała pompę oraz zakładała hełmy i pasy. W drodze z remizy należało przeciąć kawałek drewnianego bala, nalać wiadrami wody do zbiornika wodnego i przystąpić do gaszenia jednym prądem wody z drabiny drewnianego domku.
Jako że zawody miały charakter pokazu wszystkie zadania wykonywane były tak by były atrakcyjne dla zgromadzonej publiczności. Po zakończeniu ćwiczenia przez wszystkie drużyny miały one za zadanie wspólnie zgasić płonący domek, który teraz został podpalony naprawdę.
Podczas trwania całego festynu przygotowane były liczne darmowe atrakcje dla dzieci np. malowanie twarzy, basen z piłkami, dmuchany zamek. Na placu obok sikawek stały nowoczesne wozy bojowe z Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi i Koluszek, zabytkowy samochód gaśniczy Magirus, oraz pojazdy Milicji Obywatelskiej z czasów PRL.

Po wręczeniu pucharów czas przybyłym widzom umilały koncerty orkiestr dętych, po których zakończeniu na plac ćwiczeń wkroczyli Ułani. Dzielni mężczyźni z Stowarzyszenia Ułanów imienia OWWP mjr. Hubala prezentowali musztrę konną, władanie bronią oraz skoki przez płonące przeszkody. Do pary dla Ułanów na placu swój pokaz również miały piękne damy na koniach ze stajni WIKI. Przy akompaniamencie muzyki Panie prezentowały różne układy zjeżdżania i rozjeżdżania przez grupę koni. Na zakończenie dla zebranych widzów grały zespoły SOLARIS I LEGEND, zabawa taneczna trwała do późnych godzin wieczornych. Więcej tutaj.
Tekst i foto: M. Wymysłowska
Zawody Wojewódzkie MDP 2014Dnia 21.06.2014r. w Koluszkach odbyły się Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych rozgrywane wg regulaminu CTiF. Do rywalizacji przystąpiło 21 drużyn chłopięcych oraz 14 drużyn dziewczęcych. Naszą jednostkę reprezentowała M.D.P. dziewcząt w składzie: Wiktoria Kudra, Natalia Kudra, Paulina Kudra, Zuzanna Kiraga, Justyna Wilińska, Justyna Kotlicka, Klaudyna Ajzert, Katarzyna Smyczek, Marta Stuszek, Julia Dulasińska. Nasze podopieczne uplasowały się na 7 miejscu z końcowym wynikiem: 992,1 pkt. Mistrzami Województwa została M.D.P. z Prymusowej Woli, natomiast w rywalizacji chłopców M.D.P. z Głuchowa. Gratulujemy zajętej pozycji i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.Tekst i foto: D. Chrustowski
Dwa wypadki drogowe w gm. TuszynW dniu 15 kwietnia 2014r. jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie uczestniczyła w dwóch zdarzeniach. O godz. 14.20 nasza OSP została zadysponowana przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do kolizji drogowej na ul. Ks. Ściegiennego gdzie na łuku drogi kierujący samochodem dostawczym marki Peugeot Boxer nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił kontrolę nad pojazdem i uderzył w ogrodzenie z płyt betonowych. W pojeździe oprócz kierowcy znajdował się pasażer, oboje doznali lekkich obrażeń. Policja przybyła na miejsce przeprowadziła kontrolę trzeźwości, która wskazała na zawartość alkoholu w organizmie (kierowca i pasażer mieli powyżej 2,5 promila w wydychanym powietrzu). Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz odcięciu zasilania w rozbitym pojeździe. W działaniach brał jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16, 4 osoby, jeden zastęp GCBA 5/32 JRG Pabianice oraz jeden zastęp SLRt Koluszki, ZRM S-3, Policja. Łączny czas działań 60 min.

Będąc na miejscu w/w kolizji KDR z KP PSP w Koluszkach odebrał zgłoszenie od dyżurnego PSK o wypadku drogowym w miejscowości Głuchów na przebudowywanym skrzyżowaniu DK-1 z A-1, gdzie działa tymczasowa sygnalizacja świetlna. Na miejsce udały się tam wszystkie służby będące na miejscu kolizji. W wypadku uczestniczyły dwa pojazdy, ciągnik siodłowy marki Scania wraz z naczepą prowadzony przez 24 l. mieszkańca powiatu opoczyńskiego i samochód osobowy marki Fiat Punto, którym podróżował mężczyzna 77 l. i kobieta 66 l. - mieszkańcy powiatu piotrkowskiego. Wskutek czołowego zderzenia pojazdów podróżujący Fiatem Punto zostali uwięzieni w swoim pojeździe. Przybyłe na miejsce jednostki straży wraz z Pogotowiem Ratunkowym rozpoczęły natychmiast akcję ratunkową, w pierwszej kolejności ewakuowano kobietę, która była nieprzytomna. ZRM po przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej stwierdził zgon kobiety, która bardziej ucierpiała w wypadku. Mężczyzna miał więcej szczęścia i z licznymi obrażeniami głowy, klatki piersiowej, kończyn dolnych w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala im. Kopernika w Łodzi. Działania straży polegał na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji poszkodowanych przy pomocy urządzeń ratownictwa technicznego, neutralizacji płynów samochodowych poprzez sorpcję oraz uprzątnięciu z jezdni elementów karoserii rozbitych samochodów. Policja wyjaśnia okoliczności wypadku. W działaniach uczestniczył jeden zastęp OSP Tuszyn GBARt 2,5/16 4 osoby, OSP Srock GBA 2,5/16 dwa zastępy JRG Koluszki SLRt i SLRR oraz dwa zastępy JRG Piotrków Trybunalski. Łączny czas działań 270 min.Tekst: R. Ślązak, Foto: K. Sochacki
Wygenerowano w sekund: 0.10 435,500 Unikalnych wizyt