May 27 2020 00:39:05
Nawigacja
· Aktualności
· OSP Tuszyn
· Historia
· Zarząd OSP
· MDP
· ICEO
· Sala OSP
· Linki
· Galeria
· Nowa Galeria
· Filmy
· Kontakt
· NFOŚiGW
· WFOŚiGW
Dachowanie samochodu osobowego na ul. Poddębina


9.02.2016r. o godzinie 16:10 zostaliśmy zadysponowani przez Dyżurnego Operacyjnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Koluszkach do dachowania samochodu osobowego na ulicy Poddębina w Tuszynie. W trakcie dojazdu do zdarzenie otrzymaliśmy informację o 3 osobach biorących udział w wypadku z czego jedna jest uwięziona w pojeździe. Na miejscu obecny był już ZRM, który udziełał pomocy osobom poszkodowanym a zadaniem strażaków była ewakuacja osoby z wnętrza pojazdu. Poszkodowani z ogólnymi obrażeniami zostali przekazani Zespołowi Pogotowia Ratunkowego i przewiezieni do szpitala. Działania Straży Pożarnej polegały również na zabezpieczeniu miejsca, odłączeniu zasilania w pojeździe, neutralizacji płynów eksploatacyjnych oraz kierowaniu ruchem. Po ponad godzinie zastępy wróciły do koszar. W działaniach brał udział jeden zastęp z naszej jednostki tj. GBARt 2,5/16 w sile 5 ratowników, OSP Tuszyn Las GBARt 1,6/16, JRG Koluszki GBA 2,5/36, JRG Pabianice GCBA 5/32, Zespół Pogotowia Ratunkowego "S' i "P" oraz Patrol Policji z Wydziału Ruchu Drogowego w Koluszkach.

Tekst i Foto: D. Chrustowski
Pięć osób hospitalizowanych wskutek zatrucia czademW dniu 16.01.2016r. o godz.15.58 zostaliśmy zadysponowani przez PSK w Koluszkach do jednego z budynków mieszkalnych na ul. Łąkową w Tuszynie w celu sprawdzenia zawartości tlenku węgla w powietrzu. Na miejsce działań udaliśmy się zastępem GBARt 2,5/16. O podejrzeniu zawartości tlenku węgla w powietrzu zawiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego gdy podczas badania starszej kobiety w tym samym pomieszczeniu doszło do utraty przytomności przez 22 letnią kobietę. Po przybyciu na miejsce zdarzenia użyto detektora wielogazowego, którego wskazania potwierdziły podejrzenia ratowników o zawartości czadu w pomieszczeniach. Nakazano ewakuację budynku w którym znajdowało się 6 osób. W jednym z pokoi urządzenie pomiarowe odczytało 211 ppm zawartości tlenku węgla w powietrzu, w kolejnych pomieszczeniach wartości te były mniejsze. Ewakuowanym do karetki podano tlen i leki. Na miejsce wezwano drugą karetkę w celu przewiezienia poszkodowanych do szpitala na dalsze badania, jedna osoba odmówiła hospitalizacji. Działania naszego zastępu polegały na zbadaniu zawartości CO w powietrzu, nakazaniu ewakuacji osób znajdujących się w środku, wygaszeniu paleniska i przewietrzeniu pomieszczeń. Na miejsce przybyły dodatkowe zastępy straży pożarnej GBA 2,5/16 OSP Tuszyn Las, GBARt 2,5/25 JRG 7 z Łodzi oraz GLBARt 1/1 z JRG Koluszki. Prawdopodobną przyczyną utrzymywania się zwartości CO w budynku była niedrożność przewodu kominowego, który odprowadzał spaliny z kominka pokojowego opalanego na paliwo stałe. Łączny czas działań 60 min.


Natomiast w niedzielę 17 stycznia w godzinach porannych doszło na drodze krajowej nr 1 do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Nikt nie doznał obrażeń, natomiast uszkodzenie pojazdów i wyciek płynów eksploatacyjnych na dużym odcinku drogi spowodowały utrudnienia w ruchu na ok. 1,5 godziny. Działania naszego zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sorpcji płynów z jezdni oraz usunięciu na pobocze przy pomocy wyciągarki jednego z samochodów. W likwidacji skutków zdarzenia udział brały 2 zastępy straży pożarnej GBARt 2,5/16 z OSP Tuszyn oraz GLBARt 1/1 z JRG Koluszki, Policja oraz przedstawiciel GDDKiA.
Tekst: R. Ślązak, Foto: R. Sieroń
Długotrwałe działania na DK-1W nocy 7 grudnia 2015r. ok. godz. 2.35 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku drogowego na 372 km DK-1. Ze zgłoszenia wynikało że doszło do zderzenia dwóch samochodów, ciężarowego i osobowego, w którym prawdopodobnie znajdują się osoby uwięzione. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych wskutek czego jedna osoba odniosła obrażenia i został przetransportowana przez ZRM do szpitala na dalsze badania. Z ustaleń policji i świadków wynikało, że jedna z ciężarówek stała uszkodzona na prawym pasie nitki w kierunku Łodzi, a druga z niewyjaśnionych przyczyn najechała na nią mimo iż ustawiony był trójkąt ostrzegawczy. Kierowca uszkodzonego Mercedesa w momencie zderzenia znajdował się poza pojazdem. Uderzenia było tak bardzo silne, że stojąca ciężarówka została zepchnięta do przydrożnego rowu przecinając barierki energochłonne, a z części bagażowej wypadł jeden z paleto pojemników w którym był przewożony klej na bazie polimeru. Na miejsce przybył zastęp z JRG Koluszki i po przejęciu dowodzenia podjęto decyzję o zadysponowaniu na miejsce grupy Ratownictwa Chemicznego z JRG 4 Łódź w celu ustalenia czy dany klej zagraża zdrowiu i środowisku. Pluton chemiczny zebrał substancję z asfaltu i rowu do pojemnika udostępnionego przez OSP Tuszyn. Następnie całą powierzchnię, na której doszło do rozlania się substancji klejącej posypano trocinami do całkowitego jej usunięcia z powierzchni drogi, zabezpieczoną substancję przekazano właścicielowi. W ciężarowej Scanii w skutek uderzenia doszło do urwania kabiny kierowcy i uszkodzenia zbiornika paliwa, w celu ograniczenia przedostania się oleju napędowego do gleby i wód gruntowych podłożono specjalne wanny i rozpoczęto przepompowywanie oleju napędowego do beczek na paliwo i paleto pojemnika, który został przywieziony z JRG Koluszki. Zabezpieczone paliwo, łącznie ok. 800 l przekazano właścicielowi ciągnika. Działania straży polegały jeszcze na podaniu jednego prądu piany ciężkiej na komorę silnika Scanii i rozlane na jezdnię paliwo, odłączeniu zasilania, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Przez cały okres prowadzonych działań występowały utrudnienia w ruchu na całym odcinku 372km DK-1. W działaniach brały udział dwa zastępy OSP Tuszyn GBARt 2,5/16 i GLMRt, 8 osób, jeden zastęp OSP Tuszyn Las GBARt 1,6/16,jeden zastęp JRG 7 GBARt 2,5/25, jeden zastęp JRG 5 SRT,dwa zastępy JRG 4 SCRch i SLRch, trzy JRG Koluszki GLBARt 1/1, SLRr 1/1 i SLOp, jeden Zespół RM, trzy radiowozy, pomoc drogowa, służba drogowa. Łączny czas działań 11 godz. i 45 min.


Tekst: R. Ślązak, Foto: J. Szymański
Wypadek na DK - 11 listopada około godziny ósmej rano na 372 kilometrze drogi krajowej nr 1 w Tuszynie tj. na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Poddębina doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych tj. Opla Vectra i Fiata Sieny. W wyniku zderzenia kierujący Fiatem stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi a następnie uderzył w betonowe ogrodzenie. W wyniku uderzenia śmierć poniosła pasażerka Fiata a jego kierowca z obrażeniami ciała został odwieziony przez Zespól Ratownictwa Medycznego do szpitala. Utrudnienia w ruchu spowodowane usuwaniem skutków wypadku i czynnościami dochodzeniowymi Policji trwały ok. 4 godzin. Działania straży na miejscu zdarzenia polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, rozcięciu zgniecionej karoserii samochodu Fiat w celu wykonania dostępu do osoby poszkodowanej oraz sorpcji płynów technicznych z jezdni z użyciem sorbentu. W działaniach ratowniczych brały udział zastępy z GBARt 2,5/16 z OSP Tuszyn, GBARt 2,5/25 i GCBAPrRt 5/40/750 z JRG 7 Łódź oraz GLBARt z JRG Koluszki.Tekst: Ł. Wymysłowski, Foto: KP PSP Koluszki
Pożar stertyDwudziestego września o godz. 20.40 zostaliśmy zadysponowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Koluszkach do pożaru sterty prasowanej słomy w miejscowości Jutroszew, gm. Tuszyn. Na miejsce zgodnie z polecenie Dyżurnego PSK udaliśmy się zastępem GCBA 6/32 w 4­osobowej obsadzie. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy całą stertę objętą ogniem, na miejscu pracowały już zastępy z OSP Jutroszew, Wodzinek i Szczukwin. Sterta słomy o powierzchni ok. 250m2 i 6m wysokości była usytuowana na ściernisku bezpośrednio przy granicy z lasem. Pierwszy przybyły na miejsc zastęp podał trzy prądy wody na palący się stóg, dwa od strony lasu by nie pozwolić się na rozprzestrzenię pożaru do lasu. Po przybyciu na miejsce naszego zastępu przejęto dowodzenie od pierwszej jednostki z KSRG będącej na miejscu OSP Wodzinek, podtrzymano wcześniejsze decyzje i zadysponowana dodatkowe siły i środki w postaci GCBA 6,6/32 z OSP Kruszów i GCBA 10/40 z OSP Wodzinek w pełnych składach osobowych. Z naszego GCBA utworzono stanowisko wodne, a pozostałe zastępy będące na miejscu dowoziły środek gaśniczy z hydrantu mieszczącego się przy remizie OSP Jutroszew. Następnie podjęto działania w sprowadzeniu na miejsce sprzętu rolniczego do rozebrania sterty, która zbudowana była z bel sprasowanej słomy o wadzę ok. 350 kg każda. Przybyły miejscowy rolnik odmówił pomocy ze względów na brak pokrycia kosztów. Na miejsce przybył zastęp GCBA 5/40 z JRG Koluszek wraz z dowódcą zmiany, który przejął dowodzenie. Po rozmowie telefonicznej z inspektorem OC gminy zadysponowano koparko­ładowarkę wraz z operatorem będącą na wyposażeniu urzędu miasta i gminy Tuszyn. W kolejnej fazie działań zrezygnowano z jednego prądu wody od strony pola. Po dotarciu koparki rozpoczęto żmudne rozgarnianie sterty i gaszenie sprasowanych bel, podawano prąd wody na rozgarnianą słomę oraz na rozgrzane elementy koparko­ładowarki. Działania dogaszania prowadzono do godzinny porannych, czas pracy naszego zastępu 9 godz. W działaniach udział brały dwa zastępy OSP Jutroszew GBA i GLM, dwa zastępy OSP Wodzinek GBARt i GCBA, OSP Szczukwin GBA, OSP Tuszyn GCBA, OSP Kruszów GCBA, JRG Koluszki GCBA, jeden radiowóz Policji oraz pracownik UM z w/w sprzętem. Łączny czas działań ok. 660 min.


Tekst i foto: R. Ślązak
Sukces zawodniczek OSP Tuszyn na Powiatowych Zawodach Sportowo PożarniczychW dniu 20 września (sobota) na stadionie Komendy Powiatowej PSP w Koluszkach odbyły się IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek OSP oraz VII Powiatowe Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Na początku zawodów zostały zaprezentowane poszczególne drużyny a meldunek o gotowości do zawodów złożył Prezesowi OSP powiatu łódzkiego wschodniego druhowi Stanisławowi Bednarczykowi druh Kazimierz Sochacki komendant miasta i gminy Tuszyn. Zawody te mają na celu doskonalenie umiejętności i sprawności druhen i druhów oraz wyłonienie najlepszych drużyn, które będą walczyć o tytuł Mistrza Województwa OSP i MDP. Rozegrano dwie konkurencje: sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenie bojowe.

Czytaj więcej


Tekst i foto: M. Bąk
Awaria AGD przyczyną pożaruW dniu 20 sierpnia 2015 r o godz. 11.45 zostaliśmy zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Koluszkach do pożaru sprzętu AGD w jednym z domów na ulicy Kasztelańskiej. Niestety brak właściwego oznakowania posesji na osiedlu domów jednorodzinnych przyczynił się do wydłużenia czasu dojazdu i lokalizacji właściwego adresu. Po dotarciu na miejsce zastaliśmy pożar w fazie rozwiniętej, ogniem było objęte całe pomieszczenie gospodarcze ze sprzętem gospodarstwa domowego i węzłem wodnym, wiatrołap oraz silny dym wydobywający się przez garaż. Ogień wydobywał się na zewnątrz budynku przez okno z w/w pomieszczenia oraz drzwi wejściowe do budynku. Otwarte drzwi wejściowe do pomieszczenia gospodarczego oraz do budynku przyczyniły się do szybkiego rozwoju pożaru. Pomieszczenie to było przelotowe z wejściem do garażu, który także był otwarty. O pożarze powiadomiła właścicielka posesji, która weszła do pomieszczenia sprawdzić pranie, które chwilę wcześniej wstawiła. Na objęte ogniem pomieszczenia podano dwa prądy wody w natarciu, jeden na drzwi wejściowe i przez nie do dalszej części budynku a drugi przez garaż do pomieszczenia w którym wybuch pożar. W tym samym czasie strażacy z garażu wyprowadzili samochód osobowy, który niestety uległ lekkiemu nadpaleniu w skutek działania wysokiej temperatury. Sytuację pożarową szybko opanowano, poczym przystąpiono do dogaszania pożaru i usunięciu nadmiaru wody oraz wyniesieniu na zewnątrz budynku spalonych urządzeń i innego wyposażenia pomieszczeń. Pierwsza rota działała w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. W działaniach udział brały dwa zastępy OSP Tuszyn GBARt 2,5/16 i GCBA 6/32, 8 osób, jeden zastęp OSP Tuszyn Las, dwa zastępy JRG 7 Łódź GBARt 2,5/25 i GCBAPr 5/40/750, jeden zastęp JRG Koluszki GCBA 5/40 z którym przybył na miejsce D-ca JRG. Łączny czas działań 95 min.


Tekst i foto: R. Ślązak
Wypadek na ul. Ks. ŚciegiennegoW dniu, 28.07.2015 roku, nasza jednostka została zadysponowana przez dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania w Koluszkach, do wypadku drogowego w Tuszynie na ulicy Ściegiennego 50. W zgłoszeniu otrzymaliśmy informacje o jednej osobie uwięzionej w pojeździe. Po dotarciu na miejsce zdarzenia, obecny tam lekarz stwierdził zgon. Ofiarą był kierowca, czarnego seata. Prawdopodobną przyczyną tego tragicznego zdarzenia, była nadmierna prędkość. Kierowca nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i z dużą prędkością uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia samochód "rozpadł" się na dwie części. Działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i pojazdu przez odłączenie zasilania w pojeździe i zakręceniu instalacji lpg, a także przeszukaniu pobliskiego terenu w celu wykluczenia innych ofiar. Po zakończonych czynnościach, przez Policyjnego Technika przystąpiliśmy do wydobycia z wraku pojazdu kierowcy przy pomocy nożyc i rozpieraka hydraulicznego. W zdarzeniu uczestniczyły : OSP Tuszyn GBARt 2.5/16, JRG Koluszki GCBA 5/40, JRG Pabianice GCBA 5/32, ZRM, dwa radiowozy Policji.
Tekst i foto: R. Sieroń
Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-PożarniczeW niedzielę 26 lipca 2015 r. na Stadionie Miejskim w Tuszynie –Lesie przeprowadzone zostały Miejsko-Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze. W zmaganiach udział brało 14 drużyn reprezentujących jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Tuszyn, w tym 9 drużyn męskich, 3 drużyny kobiece oraz 2 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt OSP Tuszyn i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców OSP Tuszyn). Organizatorem zawodów był Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Tuszynie oraz Urząd Miasta w Tuszynie. Zawody zostały rozegrane w konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami oraz ćwiczenie bojowe, natomiast drużyny młodzieżowe rywalizowały w sztafecie oraz rozwinięciu bojowym według regulaminu CTIF. Zmagania druhów podczas rywalizacji oceniała powołana przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach komisja sędziowska złożona z zawodowych strażaków Komendy Powiatowej oraz Jednostki Ratowniczo Gaśniczej pod przewodnictwem Sędziego Głównego Zawodów st. kpt Cezarego Wochny.

Czytaj więcej
Tekst: UM Tuszyn, Foto: OSP Tuszyn
Pożar karczmy Czarci Ruszt w KruszowieCzwartego lipca 2015 roku ok. godziny 11 jednostka OSP Tuszyn została zadysponowana do pożaru karczmy „Czarci Ruszt”. Na miejsce zdarzenia udały się zastępy GBARt 2,5/16, GBA 2,5/12 oraz SH-18. Druhowie z naszej OSP przybyli na miejsce pierwsi i po przeprowadzonym rozpoznaniu wprowadzili na poddasze rotę zabezpieczoną sprzętem Ochrony Układu Oddechowego i podali jeden prądy wody na palące się deski, którymi obita była od środka konstrukcja dachu. W miarę przybywania na miejsce kolejnych zastępów tj. OSP Kruszów, JRG 7 Łódź i JRG Koluszki do środka wprowadzano kolejnych ratowników i przy użyciu kamer termowizyjnych lokalizowano źródła ognia znajdujące się w konstrukcji dachu pomiędzy deskami a poszyciem dachu wykonanym z blachy i po dokonaniu niezbędnych prac rozbiórkowych gaszono palące się elementy konstrukcji dachu. Utrudnieniem prowadzonych działań była duża wysokość poddasza co zmuszało ratowników do pracy na drabinach. Równocześnie prowadzono działania na dachu budynku przy użyciu podnośników hydraulicznych, polegające na demontażu paneli blaszanych i gaszeniu konstrukcji dachu. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie niezachowanie ostrożności podczas prowadzenia prac na dachu budynku. W sumie w działaniach udział brało 12 zastępów straży pożarnej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, częściowej rozbiórce zadaszenia i oddymieniu pomieszczenia. Spaleniu uległa część konstrukcji dachu i poddasza.

Film
Tekst: Ł. Wymysłowski, Foto: Jarosław Kosmatka Dziennik Łódzki
Ślub Ewy i Rafała


W dniu 20 czerwca 2015r o godzinie 16 dwoje naszych druhów Ewa Wieczorek i Rafał Ślązak powiedzieli sobie sakramentalne „TAK”. Ślub odbył się w kościele p. w. św. Witalisa w Tuszynie. Druhna Ewa należy do naszej jednostki od 2008r (wstąpiła za namową przyszłego męża) w tym czasie regularnie brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych na wszystkich szczeblach, a także zaliczyła kilka akcji ratowniczo-gaśniczych. Druh Rafał od 12 roku życia związany jest Ochotniczą Strażą Pożarną, a od 2001r jest członkiem OSP w Tuszynie. Obecnie pełni funkcję z- c y naczelnika OSP. Nie mogło się obyć bez akcentów strażackich w tym ważnym dniu. Pan Młody do Młodej przyjechał Sikawką Konną z 1884r powożoną przez dh Zdzisława Białowąsa w obstawie konnego oddziału ogniowego, który poprowadził dh Marcin Białowąs wraz z innymi druhami OSP Kruszów oraz asyście dwóch wozów gaśniczych OSP Tuszyn. Oczywiście po drodze do Pani Młodej nie zabrakło tradycyjnej bramki zorganizowanej przez strażaków. Po błogosławieństwu rodziców Młodzi sikawką udali do Kościoła. Cały przejazd korowodu weselnego odbył się przy dźwięku syren alarmowych co było dużą atrakcją dla wszystkich gości oraz mieszkańców Tuszyna. Mszę św. odprawił ksiądz Adam, udzielając sakramentu małżeństwa skutecznie rozładował stres Pary Młodej. Po ceremonii ślubnej odbyło się huczne wesele w sali naszej jednostki. Gościom weselnym przygrywał zespół „Casus”. Ślub ten będzie zarówno zapamiętany dla świeżo upieczonych małżonków jaki i dla wszystkich gości. Młodej parze składamy najserdeczniejsze życzenia szczęści, zdrowia i pomyślności na nowej drodze życia.

Kolizja na Łowickiej


Dnia 26.06.2015 zostaliśmy zadysponowani do wypadku na skrzyżowaniu ulic Rzgowskiej i Łowickiej w Tuszynie. Jadący ul. Rzgowską tir nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego doszło do zderzenia z jadącym z prawej strony samochodem osobowym. Kierowca tira próbując uniknąć zderzenia z peugeotem skręcił w lewo i uderzył w słup energetyczny. Słup uległ zniszczeniu, betonowe elementy uderzyły w parapet stojącego obok domu oraz wybiły szybę w oknie. Kierujący pojazdami nie odnieśli obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów eksploatacyjnych, uprzątnięciu jezdni. Na miejscu działały OSP Tuszyn, JRG Koluszki, ZRM, Policja oraz Pogotowie Energetyczne.

Tekst i foto: M.Wymysłowska
X Pielgrzymka Strażaków Szlakiem Papieskim Zakopane- Ludźmierz 2015


W dni 7 czerwca 2015 druhny i druhowie z OSP Tuszyn tradycyjnie wzięli udział w pielgrzymce szklakiem, którym podążał Święty Jan Paweł II. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Kawalkada samochodów pożarniczych ( w ilości około 200) wraz ze strażakami podążyła do Ludźmierza do Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, gdzie odbyła się uroczysta msza dziękczynno- błagalna w intencji strażaków OSP i PSP i ich rodzin. Po mszy świętej wszystkie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali do Ogrodu Różańcowego. Poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. W asyście orkiestry złożono hołd ku czci Świętego. Po uroczystym obiedzie druhny i druhowie udali się do macierzystych jednostek. Do zobaczenia za rok!

Tekst: M. Bąk foto: M. Więcławska
Powiatowe Dni Strażaka 90-lecieOSP Wodzinek


W dniu 23 maja 2015 OSP Wodzinek (gmina Tuszyn) obchodziła 90- lecie założenia jednostki połączone z obchodami Powiatowych Dni Strażaka powiatu łódzkiego wschodniego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 uroczysta Mszą Świętą polową, którą celebrowali księża kapelani OSP i PSP województwa i powiatu. W czasie mszy świętej wspomniano historię świętego Floriana –patrona strażaków, modlono się w intencji strażaków i ich rodzin oraz druhów, którzy już odeszli na wieczną wartę. Po mszy wręczano medale za zasługi dla pożarnictwa, nadawano wyższe stopnie (awanse). Następnie odczytano historię OSP Wodzinek (od 1925r. do 2015r.). Najwyższym odznaczeniem tj. honorowym medalem im. Bolesława Chomicza odznaczono obecnego prezesa jednostki druha Kazimierza Sęka ( sekretarza komisji rewizyjnej powiatu, oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta i gminy Tuszyn obecnej kadencji). Na uroczystości zaproszono przedstawicieli władz wojewódzkich OSP m. in. w-ce prezesa OSP dh Stanisława Bednarczyka, starostę powiatu łódzkiego wschodniego p. Andrzeja Opale, przedstawiciela PSP komendanta powiatowego PSP powiatu łódzkiego wschodniego bryg. Marka Dudę, prezesa zarządu miejsko- gminnego OSP dh Grzegorza Busiakiewicza (radny powiatu), przewodniczącego Rady Miasta p. Andrzeja Małeckiego, burmistrza Miasta i Gminy Tuszyn p. Witolda Małeckiego, wiceburmistrz p. Marię Kopczewską oraz samorządowców. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz gmin ościennych. Na uroczystości przybyło 36 pocztów sztandarowych m. in. z gminy Tuszyn, powiatu łódzkiego wschodniego, oraz gmin sąsiednich: OSP Grabica, OSP Moszczenica i OSP Czarnocin. Po dekoracji druhen i druhów, przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Tuszyn odbyła się uroczysta defilada pododdziałów PSP i OSP. Defiladę poprowadził komendant miejsko- gminny OSP dh Kazimierz Sochacki. Defilada zakończyła oficjalną część uroczystości, później była część artystyczna, w której zaprezentowały się zespoły muzyczne. Druhny i druhowie oraz zaproszeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek po czym wszystkie pododdziały wróciły do swoich jednostek macierzystych. Na pamiątkę 90 rocznicy OSP Wodzinek wystawiono księgę pamiątkową, w której to wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli wpisać gratulacje, życzenia i podziękowania. Życzymy najbliższego jubileuszu 100-lecia tej jednostki.

Tekst: M. Bąk foto: W. Małecki
XXI Międzynarodowy Zlot Gwiaździsty Strażaków


Delegacja strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie w dniach 14-17 maja 2015 roku wzięła udział w XXI Międzynarodowym Zlocie Gwiaździstym Strażaków Europy, który odbył się w miejscowości Wetzikon w Szwajcarii. W wyjeździe zorganizowanym przez Zarząd OSP RP kierowany przez prezesa wzięło udział 10 strażaków ochotników z gminy Tuszyn. Polskę na zlocie reprezentowała grupa ok.70 osób. W zlocie uczestniczyli strażacy zawodowi, strażacy ochotnicy, sympatycy, oraz osoby działające na rzecz ochrony przeciwpożarowej w sumie ok. 4 000 osób. Podczas czterech dni odbywały się konferencje, spotkania, pokazy ratownicze. Najważniejszym punktem imprezy był tradycyjny przemarsz wszystkich uczestników przez miasto, oraz parada zabytkowych samochodów pożarniczych, których liczbę organizatorzy ocenili na ponad 400 sztuk. Szwajcarska straż prezentowała jeden z największych pojazdów ratowniczych w Europie, mianowicie samochód z lotniskowej straży pożarnej w Zurichu, helikopter, najnowszy sprzęt ratowniczy. Strażacy uczestniczyli w wielkiej paradzie, która przeszła ulicami miasta a także w wielu imprezach towarzyszących międzynarodowemu spotkaniu. Podczas spotkań wymienialiśmy się materiałami promocyjnymi z innymi uczestnikami zlotu, rozmawiając i porównując warunki prowadzenia działań ratowniczych, położenie geograficzne, oraz problemy lokalnej społeczności. Zlot należy do największych imprez strażackich na świecie i odbywa się co dwa lata. Strażacy z OSP Tuszyn uczestniczyli w nim już po raz czwarty.

Tekst: M. Wymysłowska foto: W. Miksa
Wygenerowano w sekund: 0.08 435,458 Unikalnych wizyt