May 27 2020 00:41:28
Nawigacja
· Aktualności
· OSP Tuszyn
· Historia
· Zarząd OSP
· MDP
· ICEO
· Sala OSP
· Linki
· Galeria
· Nowa Galeria
· Filmy
· Kontakt
· NFOŚiGW
· WFOŚiGW
Ciężka doba druhów z Tuszyna

W przeciągu 24h strażacy z Tuszyna wyjeżdżali trzykrotnie, do dwóch pożarów i jednego groźnego wypadku. W dniu 11.03. około godziny 17.30 zostali zaalarmowani o pożarze pustostanu mieszczącego się przy ulicy Poddębina. Opuszczony budynek był konstrukcji drewnianej o wymiarach 15x7x4 ze strychem. Pożar nie był duży i po godzinie zastępy wróciły do bazy. Pożar był tylko w jednym pomieszczeniu, spaleniu uległy stare meble, które były składowane w tym pomieszczeniu. Działania straży polegały na ugaszeniu zarzewia ognia, oddymieniu pomieszczeń i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się meble. W działaniach brały udział 3 zastępy OSP, pogorzelisko przekazano policji. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie przez osoby
nieznane.

Druhowie Z Tuszyna byli jeszcze raz przy pożarze tego drewniaka, około godziny 1.00 w nocy, tym razem pożarem był objęty stary telewizor, od którego zapalił się sufit obity płytą pleśniową. Spaleniu uległo ok. 5m kwadratowych. W działaniach podano dwa prądy wody jeden do wewnątrz mieszkania, a drugi na strych. Działania tak samo jak poprzednio polegały na zagaszeniu pożaru, oddymieniu i zabezpieczenia miejsca zdarzenia. W działaniach brał udział zastęp z GCBA 5/40 z JRG Koluszki. Działania trwały około dwóch godzin.

Los nie dał nam odpocząć po pożarach, strażacy jeszcze nie zapadli w głęboki sen kiedy obudził ich dźwięk syren. O godzinie 5.03 zostaliśmy za alarmowani o wypadku drogowym w naszej miejscowości na al. Jana Pawła II na wysokości bazarów, 373 km drogi K-1. Wypadek miał miejsce nie daleko naszej jednostki około 1km, więc czas dojazdu nie był długi. Na miejscu było już pogotowie ratunkowe i policja. Doszło do wypadku dwóch samochodów, dostawczego Forda Transita oraz ciągnika siodłowego marki MAN z naczepą typu "wanna", na której znajdowało się ok. 25 ton węgla. Prowadząca Forda kobieta wjeżdżająca z terenu targowisk chciał przejechać na nitkę trasy w kierunku Piotrkowa Tryb w skutek czego doszło do zderzenia tych aut. Kierowca tira jadącego prawidłowo uderzył w auto kobiety, a następnie stracił panowanie nad pojazdem i wjechał na barierki oddzielające trasę od bazarów i położyły ciągnik z 25 tonami węgla na drogę blokując ja na całej szerokości w kierunku Łodzi. Oboje kierujący zostali ranni i odwieziono ich do szpitala, pomocy medycznej udzielił im zespół ratownictwa medycznego na miejscu zdarzenia. W skutek wypadku rozszczelnił się zbiornik z olejem hydraulicznym, który został rozjeżdżony przez przejeżdżających kierowców na odległość ponad 100m. Pozostałe płyny eksploatacyjne również wyciekły z pojazdu i znalazły się na jezdni. Zabezpieczono zbiornik, a wylane płyny zabezpieczono przed dalszym rozprzestrzenianiem. Na mieście akcji został ściągnięty specjalistyczny sprzęt z JRG nr 4 SCRd i SCDz 50t, przy pomocy którego ciągnik wraz z naczepą został postawiony na koła. MAN został załadowany na lawetę gdyż jego dalsza jazda była nie możliwa, a pod naczepę podstawiono inny ciągnik. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania pojazdu, neutralizacji i sorpcji wyciekających z pojazdów płynów i oleju oraz uprzątnięciu części karoserii. Rozsypany węgiel załadowano przy pomocy spycharko-ładowarki. Na miejscu był także Oficer Operacyjny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa. Ruch na tym odcinku trasy był utrudniony przez blisko 7 godzin mimo, że policja zorganizowała objazdy. W działaniach ratowniczych brały udział dwa zespoły ratownictwa medycznego - 7 osób, trzy radiowozy - 7 policjantów, trzy samochody pomocy drogowej, jedna fadroma i jedna spycharko-ładowarka oraz dwa zastępy OSP Tuszyn - 10 druhów (GBARt 2,5/16 i GLM 8/8), JRG nr 4 i 7 w sile 10 ratowników i JRG Koluszki 12 strażaków wraz z zastępcą dowódcy JRG.
Galeria zdjęć
Tekst: Rafał Ślązak, Foto: KP PSP Koluszki
Alkohol po raz kolejny przyczyną wypadku

W dniu 04.03.2010r. o godz. 5.59 Nasza OSP otrzymała wezwanie do kolizji drogowej w miejscowości Tuszyn na drodze krajowej K-1 "375km". Z powodu ALKOHOLU, nadmiernej prędkości, złych warunków atmosferycznych oraz brawury kierowcy doszło do wypadku, w którym nikt na szczęście nie ucierpiał. Kierowca samochodu Skoda Fabia, w którym jechali mężczyźni stracił panowanie nad samochodem i z dużą prędkością wpadł do rowu uderzając przodem,a następnie tyłem pojazdu w skarpę, w wyniku czego samochód znalazł się z powrotem na drodze blokując jeden pas ruchu na nitce w kierunku Łodzi. Na miejscu policja prowadziła czynności śledcze, gdyż żaden z mężczyzn nie przyznał się do prowadzenia pojazdu i obaj obecni twierdzili, że kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia w nie znanym kierunku. Przejazd na trasie w tym miejscu był utrudniony przez ponad 3 godz. Działania straży polegał na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, neutralizacji płynów samochodowych oraz uprzątnięcie jezdni i elementów karoserii samochodu. W akcji brały udział dwa radiowozy - 4 osoby, straż dwa wozy - 7 osób i laweta - 1 osoba.

Tekst i foto: Rafał Ślązak
Śnieg na dachu

W poniedziałek 22 lutego zastępy GBARt 2,5/16 i SH 18 z OSP Tuszyn po raz kolejny wyjechały do zdarzenia związanego z zalegającym na dachu śniegiem, tym razem na obiekcie sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 2 im. Wł. St. Reymonta przy ul. Poniatowskiego. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i usunięciu śniegu z dachu sali gimnastycznej przy użyciu łopat, z powodu zalegającego na ziemi śniegu nie było możliwości wykorzystania podnośnika hydraulicznego. W działaniach, które trwały 3 godziny brało udział 5 zastępów OSP oraz 1 zastęp PSP.
Po raz kolejny apelujemy do Państwa o monitorowanie grubości warstwy śniegu zalegającego na dachach i usuwanie nadmiaru śniegu.

Tragiczny wypadek w Tuszynie

W środę 17 lutego ok. godz. 8.50 na drodze krajowej K-1 w miejscowości Tuszyn doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Z niewiadomych przyczyn kierowca Opla Omegi jechał „pod prąd” na trasie szybkiego ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym DAF. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon kierowcy opla. Jadące w tym samochodzie 10-letnie dziecko zespół ratownictwa medycznego przetransportował do szpitala, oceniając jego stan zdrowia jako bardzo ciężki. Przez ponad 4 godziny trasa w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego była zablokowana, tyle czasu trwała bowiem akcja ratownicza, w której brały udział 4 zastępy PSP – 12 osób, 3 zastępy OSP – 12 osób, policja i zespół ratownictwa medycznego. Strażacy użyli w akcji specjalistycznego sprzętu hydraulicznego wykonując dostęp do poszkodowanych ofiar wypadku oraz zneutralizowali wyciekające z auta ciecze sorbentem.

Źródło: KP PSP Łódź Wschód
Zebranie sprawozdawcze w OSP Tuszyn

Dnia 16.01.2010 rok odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności OSP Tuszyn w roku 2009. W zebraniu uczestniczyli członkowie OSP jaki i zaproszeni goście w osobach:
Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Włodzimierz Zawisza
Przewodniczący Rady Powiatu Łódzkiego-Wschodniego Włodzimierz Bereziński
Starosta Powiatu Łódzkiego- Wschodniego Piotr Busiakiewicz
Członek Zarządu Miejsko- Gminnego dh Zdzisław Białowąs
Członek Zarządu Miejsko- Gminnego dh Antoni Kosiada

W minionym roku braliśmy udział w 181 zdarzeniach z czego: 53 to pożary, 126 to miejscowe zagrożenia i 2 alarmy fałszywe.

Jednostka kontrolowana była przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP pod względem gotowości bojowej i uzyskała wynik bardzo dobry .Przeprowadzone zostały eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych reprezentowali jednostkę w eliminacjach powiatowych.

W kwietniu uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Zjeździe Strażaków w Gyuli na Węgrzech. W maju z okazji Dnia Strażaka były dni otwarte, gościliśmy dzieci z Przedszkola nr1 w Tuszynie. W czerwcu w Pielgrzymce Strażackiej w Zębie. W lipcu obchodziliśmy jubileusz 125-lecia, na którym została wręczona jednostce replika sztandaru z 1948 roku ufundowana przez Mieszkańców Tuszyna. W tydzień później na stadionie sportowym rozegrane zostały Zawody Sportowo Pożarnicze, w grupie A drużyna z OSP Tuszyn zajęła 6 miejsce w grupie C drużyna 2 zajęła 1 miejsce drużyna1 2 miejsce. Drużyny Młodzieżowe zajęły miejsca pierwsze. Na zawodach powiatowych w Koluszkach dziewczęta z drużyny1 i z MDP wygrały w swojej kategorii i będą reprezentować jednostkę na zawodach wojewódzkich.
W sierpniu górale zaprosili nas na Strażackie Śpasy do Zębu, gdzie nasze dziewczyny wygrywały przeciąganie liny( z pomocą chłopaków) i napełniały wiadrami beczkę. We wrześniu odwiedziliśmy przyjaciół z holenderskiej fundacji Driel-Help-Polen i uczestniczyliśmy w 65 rocznicy obchodów bitwy pod Arnhem. W listopadzie naczelnik OSP Straszewo zaproponował nam uczestnictwo w zawodach z okazji święta Niepodległości z zawodów, jak przystało wróciliśmy z pucharem za zajęcie I miejsca.

Komisja Rewizyjna nie miała zastrzeżeń do działalności OSP. Członkowie OSP udzielili absolutorium Zarządowi za miniony okres sprawozdawczy. Przyjęto plan działania na rok 2009 czym zakończyło się zebranie.

Ćwiczenia powiatowe w gminie Tuszyn

17 listopada 2009 r. około godz. 11.00 w miejscowości Kruszów na terenie Centrum Handlowego tzw. „Głuchów Nowy” dochodzi do zapalenia się stanowiska handlowego w IV alei handlowej. W wyniku intensywnego rozwoju pożaru ogień rozprzestrzenia się na całe stanowisko z odzieżą. Zagrożone pożarem są sąsiadujące stanowiska handlowe (kontenery). Tak rozpoczyna się scenariusz ćwiczeń powiatowych w zakresie gaszenia dużych pożarów na terenie targowisk handlowych. Ćwiczenia te miały miejsce na terenie gminy Tuszyn a ich scenariusz oparty był na prawdziwym pożarze, który miał miejsce na terenie targowiska Głuchów w 2009 roku.
Jeden z handlujących na sąsiednich stanowiskach z telefonu komórkowego alarmuje o zdarzeniu straż pożarną w Koluszkach, która wysyła na miejsce zdarzenia jednostki PSP z Piotrkowa Tryb. i Koluszek oraz jednostki OSP z terenu powiatu piotrkowskiego i łódzkiego Wschodniego, powiadamia Policję.
Handlowcy wraz z pracownikami ochrony podejmują próbę ugaszenia palącego się stanowiska podręcznym sprzętem gaśniczym. Ochrona zaczyna ewakuację osób znajdujących się najbliżej palącego się boksu. Działania utrudnia intensywne zadymienie alei handlowej. Następuje wybuch butli z gazem, ogień rozprzestrzenia się na następne stanowiska. Obrażeniom ulega jeden z handlowców, próbujących ewakuować swoje stanowisko.
W chwili dojazdu pierwszych zastępów straży, pożarem objęte są cztery kontenery, jedna osoba poszkodowana w strefie zagrożenia. Następuje wybuch kolejnej butli z gazem w palącym się boksie. Poszkodowany zostaje jeden ze strażaków prowadzących akcje gaśniczą. Pożar rozprzestrzenia się na następne sześć kontenerów handlowych. Trwa ewakuacja ludzi z zagrożonej alei handlowej. Drogi wjazdowe do Targowiska zostają zablokowane. Występują trudności z dojazdem samochodów gaśniczych do miejsca pożaru.
O całej sytuacji dyżurny powiatowego stanowiska kierowania powiadamia Starostę Łódzkiego Wschodniego i Burmistrza Tuszyna, którzy przybywają na miejsce zdarzenia w ramach Powiatowego i Gminnego Centrum Reagowania Kryzysowego.
Na miejsce zdarzenia przybywa ekipa dochodzeniowo - śledcza KP Policji. Wspólnie z przedstawicielami PSP podejmuje czynności związane z ustaleniem przyczyny zdarzenia.
Galeria zdjęć

mł. bryg. Marek Duda
zdjęcia OSP Tuszyn
Zwycięstwo strażaków OSP Tuszyn na I Zawodach z Okazji Święta Niepodległości

Wczoraj tj. 8 listopada strażacy z Tuszyna wzięli udział w I Zawodach z Okazji Święta Niepodległości, które miały miejsce w Straszewie woj. kujawsko-pomorskie. Zawody odbywające się na okoliczność Święta Niepodległości mają na celu uczczenie pamięci strażaków, którzy w trudnym dla Polski okresie zaborów swoją postawą i czynami przyczynili się do odrodzenia państwowości polskiej i przypomnienie nam, że i dziś my strażacy mamy być jak nasi koledzy sprzed lat wzorem do naśladowania jako osoby odpowiedzialne nie tylko za ratowanie zdrowia i życia ludzkiego ale i za naszą patriotyczną postawę.

Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach, sztafeta 7 x 50 m oraz ćwiczenie bojowe. Zawodnicy z Tuszyna wygrali zawody zajmując pierwsze miejsce zarówno w sztafecie, jak i w bojówce. Zawody rozgrywano wg specjalnego regulaminu który zakładał, że strażacy są przy akcji i najważniejszy jest czas wykonania ćwiczenia.
Drużyna z Tuszyna wystartowała w składzie: dh Grzegorz Busiakiewicz, dh Kazimierz Sochacki, dh Łukasz Wymysłowski, dh Rafał Ślązak, dh Magdalena Busiakiewicz, dh Radosław Sieroń, dh Anna Bykowska, dh Bartłosz Pasiński, dh Dominik Wolski.
Serdecznie dziękujemy Naczelnikowi OSP Straszewo druhowi Stanisławowi Lewandowskiemu za zaproszenie na zawody.
Relacja fotograficzna z zawodów autorstwa druha Tomasza Sztyma oraz druha Rafała Ślązaka w Galerii zdjęć

Ćwiczenia w szkole

W dniach 8 i 9 października 2009 r. odbyły się szkolenia personelu szkół w Tuszynie w zakresie używania podręcznego sprzętu gaśniczego i przeprowadzania ewakuacji obiektów prowadzone przez strażaków z OSP Tuszyn.

8 października odbyło się szkolenie w w/w zakresie w Szkole Podstawowej Nr 2 w Tuszynie - Lesie im. Stefanii Sempołowskiej oraz w Gimnazjum Nr 2 w Tuszynie im. Wł. St. Reymonta. Po przeprowadzonym szkoleniu odbyły się ćwiczenia, których podstawowym założeniem był pożar w pomieszczeniu kotłowni Szkoły Podstawowej, ewakuacja dzieci z budynku szkoły podstawowej i sąsiadującego budynku gimnazjum.

Natomiast 9 października przeprowadzono przedmiotowe szkolenie i ćwiczenia, których głównym założeniem był pożar pomieszczeń kuchni oraz stołówki w Szkole Podstawowej Nr 1 w Tuszynie im. Wł. Jagiełły. Ćwiczenia zostały ocenione pozytywnie, zarówno w zakresie prowadzonych działań gaśniczych, jak i ewakuacji dzieci przez personel szkoły.

Obserwatorem ćwiczeń był Komendant Gminny OSP dh Kazimierz Sochacki.
W ćwiczeniach brał udział zastęp GBARt 2,5/16 z OSP Tuszyn.
Strażacy z Tuszyna na obchodach 65 rocznicy bitwy pod Arnhem

Delegacja z Ochotniczej Straży Pożarnej pod przewodnictwem druha Prezesa Grzegorza Busiakiewicza udała się do Arnhem w Holandii by tam wraz z przedstawicielami najważniejszych instytucja państwowych i wojskowych naszego kraju brać udział w uroczystościach upamiętniających udział polskich żołnierzy w bitwach w Holandii. 65 lat temu w dniu 21 września 1944 roku na polach pod Driel wylądowało 1680 spadochroniarzy z Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej pod dowództwem generała St. Sosabowskiego i wzięło udział w bitwie pod Arnhem. Dla uczczenia tamtych wydarzeń od 1944 roku co roku we wrześniu organizowane są uroczystości dla upamiętnienia kolejnej rocznicy desantu...
Sukces zawodniczek z Tuszyna na VI Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych
Dzięki zwycięstwu w swoich grupach w Gminnych Zawodach Sportowo Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Tuszyn nasi zawodnicy wzięli udział w VI Powiatowych Zawodach Pożarniczych jednostek OSP dla grupy A i C i IV Powiatowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych...
Obchody jubileuszu 125 lecia OSP Tuszyn
Dnia 5 lipca 2009 roku obchodziliśmy jubileusz powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuszynie obchody odbyły się na osiedlu Wysoka. Część oficjalną uroczystości rozpoczęła Msza Święta polowa odprawiona w intencji strażaków. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie i wręczenie repliki sztandaru z 1948 roku ufundowanej przez społeczeństwo.
Zawody OSP z terenu gminy i miasta Tuszyn
Dnia 12.07.2009 r. na stadionie sportowym w Tuszyn Lesie odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Tuszyn.
Ochotnicy z Tuszyna brali udział w Rajdzie Gwiaździstym
22-24 maja 2009 roku braliśmy udział w Międzynarodowym Strażackim Rajdzie Gwiaździstym w Gyuli na Węgrzech. Jest to przyjacielskie spotkanie strażaków mające na celu wymianę doświadczeń, nawiązanie przyjaźni i współpracy.
Wygenerowano w sekund: 0.09 435,459 Unikalnych wizyt